fbpx
Jižní ostrov,  Nový Zéland,  Otago

Aoraki/Mount Cook National Park


 

Ha, no tak jestli mohu jmenovat nějaké své oblíbené místo, tak tento Národní park na seznam určitě patří. Už když jsme projížděli kolem jezera Pukaki, tak jsem si říkala: “Tam chci!”.

Původně jsem v tomto národním parku plánovala 2-3 denní přechod hřebenu kolem Tasman lake přes Ball shelter, Caroline hut, Ball pass k Hooker lake a po silnici zase zpět k Tasman lake, ale všude upozorňují na sníh na Ball pass a doporučují lezecké vybavení včetně maček a cepínů. Nakonec jsme se tedy rohodli rozdělit výlet na dvě etapy a tím se úplně Ball pass vyhnout. Jeden den jsme vyrazli k Hooker lake a další den jsem sama vyrazila kolem Tasman lake přes Ball shelter ke Caroline hut a zase zpátky.

 

 

Hooker lake

První den jsme si doběhli na vyhlídku k Hooker lake, odkud jsme měli skvělý výhled na jezero, stejnojmenný ledovec a Mount Rosa nad nimi. Cestou jsme si užívali výhledy na Mueller glacier a okolní dvoutisícovky. Celá trasa měla nakonec kolem 10 km a nastoupali jsme necelých 200 m, takže pohodička.

Hooker lake

 

Caroline hut

Nejdříve na vyhlídku na Tasman Lake, která je 600 m od parkoviště, pak na 10 km vzdálený Ball shelter a odtamtud vystoupat na Caroline hut a vrátit se zase zpátky. Takový byl alespoň plán.

Nakonec jsem skončila nějakých 400 výškových metrů (2,3 km) pod Caroline hut. Cesta byla dosti strmá a ne úplně dobře značená. Rozhodla jsem se proto při první vyhlídce do vedlejšího údolí (kvůli kterému jsem na track šla) otočit a vrátit se. I tak jsem za ten den zvládla 23 km s nastoupanými 770 m a nádhernými výhledy na Caroline a Ball glacier spolu s Haupapa a Tasman glacier, které se táhly údolím k jezeru Tasman.

Výhled na ledovec Tasman

 

Pro příště bych cestu na Caroline hut rozdělila na dva dny. První den došla k Ball shelter, kde bych přespala v údolí 10 km vzdáleném od civilizace, a druhý den se vydala na Caroline hut a pak zase zpět na parkoviště. Tak to třeba vyjde jindy.

 

Další track, který je v této oblasti doporučovaný je výstup na Muller Glacier. Z centrální vesničky se vydáte doleva a jdete pořád do kopce 🙂 Celá trasa k chatě je kolem 5 km dlouhá.

 

Každopádně máme v plánu se do tohoto národního parku vrátit, tentokrát ale z východní části, kde jsou největšími turistickými atrakcemi Fox a Franz Josef glacier, tak se těším na další tracky. Třeba konečně budou i vícedenní 🙂

 


25,072 Comments