fbpx
Jižní ostrov,  Nový Zéland,  Otago

Queenstown a okolí


Queenstown z hory Ben Lomond

Queenstown se nachází na okraji jezera Wakatipu uprostřed jižního ostrova nového Zélandu. Samotné centrum města se nachází v menší zátoce a s okolními kopečky vytváří nádhernou scenérii. Město jako takové je opět mix relativně vkusných starých budov s novodobou zástavbou.

Queenstown nabízí turistům sportovní a adrenalinové vyžití v podobě výšlapů po okolních horách, bunjee jumpingu, paraglidingu, luxusního bike parku, nebo jízdě na speed jetu. V zimě pak můžete navštívit blízká lyžařská střediska (Coronet Peak a The Remarkables) . Kromě toho je zde možné se pořádně najíst a dát si skvělou zmrzlinu.

Do Queenstown jsme si opět několikrát odskočili během třešňové brigády (stejně jako k Wanaka lake) a pokaždé si užili z města a jeho okolí něco jiného.

 

Město Queenstown

V samotném městě je možné projít hlavní promenádu vedoucí kolem jezera, další možností je obejít menší výběžek, na kterém je udržovaný, hezký parčík, odkud jsou hezké výhledy na jezero a hory v okolí.

Náhodou jsme zabloudili do místní zmrzlinárny na kraji jezera, která se jmenuje Patagonie. Jedná se o kombinovanou zmrzlinárnu s čokolatérií, kde si můžete vychutnat jejich čerstvě vytvořené produkty s jedním z nejlepších výhledů na jezero, které můžete z města mít. Super je, že čokoládu zpracovávají přímo v místě prodeje. Ve druhém patře Patagonie je oddělený prostor, kde přes sklo můžete klidně celý den pozorovat zaměstnance, jak čokoládové pralinky vytvářejí a to je zážitek.

Kromě Patagonie jsme navštívili místní vyhlášené Fergburger. Původně se nám sem moc nechtělo, hlavně proto, že jen na objednání burgeru čekáte 20 minut a pak dalších 20, než vám burger udělají. Až takový tu je zájem o burgery. Nakonec jsme se ale odhodlali a frontu vystáli a stálo to za to. Burger s opečeným ananasovým plátkem na cibulce byla velmi zajímavá kombinace a druhý burger s kusem Novozélandského hovězího steaku byl ještě lepší.

 

Ben Lomond a místní gondola (Skyline)

… Hlavně nenápadně

Ben Lomond je hora tyčící se nad Queenstown odkud je nádherný výhled jak na město, tak na okolní výběžky a jezero. Výšlap určitě stojí za to. Cesta na samotný vrchol a zpět trvá něco mezi 6-8 hodinami, během kterých jsme nastoupali téměř 1 500 metrů.

V místních horách také žije horský papoušek Kea, kterého jsme měli tu čest poznat. Kea je velmi chytrý papoušek a jediný na světě, který se zdržuje v horách. Papoušek je chráněný a naučil se, že mu lidé neublíží. Nebojí se tedy k nim přiblížit a občas si i něco ukrást. Kea si také rád hraje a nechává za sebou spoušť v podobě roztrhaného těsnění kolem dvěří aut, nebo zničených antén a zrcátek. V případě turistických batohů nemá problém roztahat věci a sníst svačiny. 

Pokud se vám nechce šlapat celou cestu nahoru, můžete se vyvézt do cca třetiny cesty gondolou, odkud je výhled na město a jezero také moc hezký. Zpáteční jízdenka v takovém případě vyjde na 30 NZD.

Pod Gondolou se nachází bike park, ve kterém je možné najít kolem 30 km stezek různých obtížností. Některé jsou jednoduché, mnoho z nich už jsou ale velmi obtížné se skoky přes metr vysokými, takže bych se před předchozího prozkoumání trasy do některých stezek určitě nepouštěla.

 

Adrenalinové vyžití?

V samotném centru Queenstownu naleznete snad všechny možné druhy aktivit. Můžete se svézt na speed Jetu, raftu, ve vtipné ponorce, co jezdí po jezeře, můžete si půjčit šlapadla, nebo se projet velkou lodí po jezeře. Pro ty náročnější jsou zde nabízené atrakce jako je let vrtulníkem, seskok padákem, tyrolský traverz, paragliding, bungee jumping a mnoho dalších, na které jsem určitě zapomněla.

My se nakonec projeli tzv. Speed Jetem. Jedná se o rychlé lodě, na které se vejde nějakých 10 lidí. Lodí vás provezou po jezeře v Queenstown, nebo po blízké Kawarau, nebo Shotover řece. My se chtěli projet po divoké řece Kawarau, ale nemohli se rozhodnout, zda zvolit jednodenní výlet raftem, nebo třiceni minutovou projíždku Speed Jetem. Lenost spolu s financemi nakonec zvýtězily a zvolili jsme projížďku na Speed Jetu, takže jsme si hluboký kaňovy z části projeli na lodi. Přítel se pak ještě jednou projel i po jezeře v Queenstownu, aby viděl město a okolní hory i z jiné perspektivy, zatímco já na něj čekala v Patagonii se zmrzkou a kochala se výhledem na jezero.

 

Okolí Queenstown

V Okolí Queenstownu jsme si projeli údolí kolem řeky Kawarau, které nabízí krásné výhledy a podívali jsme se i do oblasti známé jako Glenorchy. Bohužel jsme měli ale menší potíže s autem, takže jsme nakonec stihli jen krátkou procházku kolem Glenorchy Lagoon s výhledem na část národního parku Mount Aspiring. V budoucnu se do této oblasti určitě plánujeme vrátit. Už jen proto, že zde chceme jít pětidenní Routeburn a Caples track, tak snad si na to najdeme čas a síly.

 

 

 

A jak vypadá bike park se můžete podívat tady:

 

47,893 Comments