fbpx
Nový Zéland,  Severní ostrov,  Wellington

Wellington a okolí – opět něco málo z Pána prstenů

Kdo by neznal legendární kostýmy z Pána prstenů nebo Letopisů Narnie? A co kostýmy a auta ze Šíleného Maxe? Za tím vším stojí spolupráce s The Weta Cave, které se podílely na světových filmech oceněných mnoha Oscary. My měli to štěstí dostat se na věčně vyprodanou prohlídku těchto studií a nakouknout do zákulisí filmů, na kterých se podílely.
Kromě toho jsme se podívali i do oblasti, kde se natáčely některé scény elfského města Rivendel, který se nachází v Kaitoke Regional Park kousek od Wellingtonu.

 

Rivendell

Rivendell: Bez doprovodných obrázků z filmu bychom ale těžko některá místa rozeznali.

Kaitoke Regional Park se nachází přibližně 45 minut jízdy od města Wellington na jihu severního ostrova. Tento park mimo jiné nabízí i možnost nahlédnout do zákulisí filmu Pán prstenů. Na části parku zde byly vybudované kulisy města elfů a dodnes tu je k vidění například brána do tohoto města, resp. její kopie. Bez doprovodných obrázků z filmu bychom ale těžko některá místa rozeznali.

Bereme tedy tuto zastávku jako příjemnou procházku přírodou a jedeme zase dál na jih 🙂

 

Wellington

Zase město. Naštěstí se tu ale moc dlouho nezdržujeme. Naší hlavní zastávkou jsou vyhlídky na město, Weta Cave a následně přístav, odkud máme zamluvené místo na trajektu směřující na jižní ostrov.

 

The Weta Cave

U zrodu The Weta Cave stál mladý pár s velkým snem, kterým bylo vytváření kreativních modelů. Postupem času spolupracovali na filmech a seriálech jako je Herkules, Xena, Pán prstenů, Šílený Max, Peter Pan, Poslední samuraj, Odvrácená strana světa, Van Helsing, King Kong, Narnia, Indiana Jones a Království křišťálové lebky a mnoho dalších. Hlavní náplní The Weta Cave je nejenom vytváření konceptových designů, ale i samotných kostýmů, rekvizit, miniatur různých objektů včetně vytváření filmových efektů.

Procházíme nejvíce doporučovanou prohlídku, která zahrnuje prohídku Weta Workshop + Thunderbirds Are Go (Weta Combo). První prohlídka (Weta Workshop) je zaměřená hlavně na objekty z Pána prstenů (který studia proslavil snad nejvíce). Mohli jsme si prohlédnout některé kostýmy z filmů včetně mečů a luků, kterých The Weta Cave musela pro film vyrobit tisíce. Také jsme měli možnost vidět pár miniatur, které studio vyrobilo pro samotné natáčení. Kromě toho jsme viděli i zaměstnance v akci, který vytvářel jeden z kostýmů pro další film. No všechno to vypadalo jak vysněná práce.

Weta Workshop: Thunderbirds Are Go! – kulisy

Při druhé prohlídce jsme nakoukli do zákulisí natáčení seriálu Thunderbirds Are Go!, o kterém jsme toho ani jeden moc netušili, ale i tak jsme si prohlídku užili. Thunderbirds Are Go byl původně loutkový futuristický seriál promítaný v šedesátých letech, kdy skupinka vyvolených loutek zachraňuje svět před zkázou. No, v roce 2015 přišla The Weta Cave s tímto seriálem znovu a od té doby natočili už tři série! Nový seriál se liší od původního hlavně tím, že hlavní postavy a některé objekty v seriálu jsou vytvořené pomocí počítačových efektů a co se týká vzhledu postav, tak ten byl lehce vylepšen. Původní kulisy ze šedesátých let ale byly zničené, nebo rozebrané, tak se tým před samotným natáčením pořádně vyblbl na vybudování kulis nových. 

To důležité, co jsme si z prohlídky odnesli bylo to, že všechny miniatury jsou vyrobené z běžně dostupných materiálů. Takže futuristické budovy jsou vyrobené z obyčejných obalových materiálů, jako jsou krabice, různé plastové nádoby nebo hifi věže, stromy a keře lze vyrobit z roztrhané houbičky na mytí nádobí, nebo sněhový poprašek z jedlé sody. Rozbouřené moře se dá udělat lehkým poklepáváním na vodní hladinu na druhém konci bazénku a efekt mlhy vykouzlit pomocí suchého ledu. Některé podvodní scény se natáčely přes sklo akvária, v případě nové série šlo o natáčení na suchu, kdy lehká mlha a tlumené světlo doplněné pár počítačovými efekty vyvolalo dojem podvodní atmosféry. Například kulisy městských budov mají udělané univerzálně, takže pomocí několika málo budov mohou vystavět během pár minut úplně nové město, nebo interiéry jednotlivých pokojů přepoužívají pro jiné scény. Během pár minut se tedy můžete ocitnout v úplně jiné místnosti.

No po celé prohlídce nám svítily očička jak malým dětem. Bohužel tu ale dobrovolníky nehledají a na pořádné pozice tu je pěkně dlouhý waiting list, tak jdeme zase o dům dál.

Vice info o Weta Workshopech se můžete dočíst na: www.wetaworkshop.com

Kdybyste neznali Thunderbirds Are Go! (my už teď můžeme machrovat), tak oficiální trailer na novou sérii najdete tady: 

 

 

14,267 Comments