fbpx
Nový Zéland,  Severní ostrov,  Waikato

Na návštěvě u hobitů

Na jeden den jsme se nechali vtáhnout do světa Pána prstenů a Hobita. Hobitín je malá vesnička v srdci Nového Zélandu, která byla vybudována za účelem filmování triologie Pána prstenů a následně i triologie Hobbita. Vypadá to, jakoby tu stále někdo bydlel. U dveří jednoho z hobita je připravený prut na rybaření, před jiným domečkem je čerstvě napečený chléb, jinde roste na zahrádce zelenina, jiný hobit suší prádlo. Vše je doladěné do detailu i přes to, že kulisy už mnoho let nebyly pro natáčení využívané.

 

Jak Hobitín vznikl a jak vypadá teď?
Už v roce 1998 tým Petera Jacksona hledal ideální místo pro umístění Hobití vesničky. Vytipované oblasti oblétali vrtulníkem a hledali místo, kde vesničku vybudovat. Nakonec zvítězila ovčí farma kousek od městečka Matamata (Alexander Farm), která se nejvíce podobá popisu v Tolkienově knize. Farma je stále v běhu, pouze část jejího pozemku byla vyhrazená pro natáčení.

O rok později začala výstavba samotných hobitích nor u které vypomáhala i samotná Novozélandská armáda. Výstavba zabrala celkem 9 měsíců a výsledkem bylo 39 roztomilých domečků z polystyrenu a překližky. Ve většině případů šlo pouze o vybudování předních dveří s předzahrádkou. Vnitřní prostory domečků nejsou přístupné a dveře nejdou ani otevřít. Jediné dvoje dveře za sebou ukrývají pidi místnosti. Jedná se o nory na samotném vrcholu kopce, u kterých bylo jednodušší vystavět domeček a ten zasypat hlínou, než je dolovat.

Při natáčení filmu se také všichni vyhráli s perspektivou. Některé vstupy do domečků jsou malé, ty v pozadí na kopci zase mnohem větší. To aby na kameře při záběru celého údolí vše vypadalo stejně veliké. Stejně si museli filmaři pohrát s herci, aby jejich velikost u nory byla věrohodná. Hobbit totiž dle autora měří něco mezi 61-122 cm. Prostě pecka 🙂

Domečky použité pro natáčení trilogie Pána prstenů měly být původně po natáčení filmu zdemolované. Nakonec v údolí zbylo pouze 17 domečků.

Naštěstí se ale v roce 2009 Peter Jackson vrátil k tématice a rozhodl se pro natáčení Hobití triologie. Nové domečky byly dostavěné (tentokrát z pevnějších materiálů jako je beton, cihly a dřevo) a po natáčení otevřené veřejnosti. Dnešní návštěvník jich může na prohlídce vidět celkem 44.

Umělý strom nad norou Bilba

Velkým překvapením pro každého návštěvníka je fakt, že dub rostoucí nad norou Bilba Pytlíka je od natáčení Hobbita umělý. V trilogii Pána prstenů je strom reálný, ale příběh Hobbita se odehrává 60 let před Pánem prstenů. Bylo tedy potřeba strom o 60 let omladit. Vzhledem k tomu, že nikdo nenašel strom, který by byl alespoň trochu podobný tomu původnímu, rozhodl se tým pro vytvoření umělého stromu. Ten má 376 000 listů a každý list byl nalepený zvlášť. Vytvoření celého stromu zabralo 9 měsíců. Na to bych vážně neměla nervy 🙂

Informace pro cestovatele
Hobitín se nachází kousek od městečka Matamata uprostřed rozsáhlých pastvin. Kdybychom k němu nejeli podle navigace a jednou za čas nepotkali ceduli Hobbiton Movie Set, uplně bychom nevěřili, že na něj narazíme.

Do Hobbitína se můžete dostat pouze s organizovaným výletem. Jsou celkem 3 lokality, ze kterých vás mohou do Hobbitína svézt. Jedna z nich je z tzv. The Shire`s Rest, další dvě pak blízké město Matamata, nebo Rotorua. Do samotného Hobbitína vás svezou autobusem a cestou vám ukáží několik záběrů z filmů, abyste měli představu, jak si filmaři pohráli s prostorem. Následně spolu s průvodcem projdete celý Hobitín.

Vstupné do Hobitína není úplně malé. My platili 84 NZD za 2 hodinovou prohlídku. Jakmile se ale dostanete na místo, přestanete utracených peněz litovat 🙂

První prohlídky začínají v 7:45, poslední pak v 5:30 a probíhají každých 10 minut (alespoň z centrálního Shire`s rest, z ostatních míst je to omezenější, doporučuji proto zvolit jako startovní destnaci hlavní odpočívadlo u Hobitína).

Kromě denní prohlídky Hobitína je možné absolvovat i tour Hobitínem za soumraku včetně večeře v Hostinci U Zeleného Draka. Cenově se poté pohybujeme na 195 NZD za osobu.

Veškeré informace včetně online rezervace můžete najít na: https://www.hobbitontours.com/en/

28,306 Comments