fbpx
Northlands,  Nový Zéland,  Severní ostrov

Northlands je víc, než jen Cape Reinga – Západní pobřeží

Plán trasy

Poslední část našeho výletu na sever se týká západního pobřeží. Tuto část jsme zvládli projet hodně rychle, protože jsme spěchali zase zpět do Aucklandu, ale i tak jsme si užili plno pláží, vodopádů a hustých lesů, ve kterých jsou známé stromy Kauri.

Kauri je národní strom, který se v pohodě dožije 2 000 let, strom byl hojně využívaný Maory pro stravbu lodí a přístřešků, bohužel s příchodem Evropana začal tento strom z Novozélandského ostrova mizet. Dnes se snaží stromy všemožně chránit, ať už jde o uzavírání stezek, které vedou Kauri lesy, nebo o nutnost vydesinfikovat podrážky bot před tím, než vstoupíte do lesa, kde se Kauri vyskytují. Tím se má zabránit přenosu Řasovky (Phytophthora agathidicida), která momentálně může za hubení těchto stromů.

 

Omapere a okolí

Tāne Mahuta

Na západní pobřeží vede krásně upravená cestička, stíháme dojít na kraj útesu těsně před západem sluníčka, odkud máme krásný výhled na zátoku a oceán.

Jak už bylo zmíněno na začátku, v této oblast se nachází mnoho stromů Kauri. Jednu procházku takovým lesem absolvujeme a narážíme při tom na největší Kauri strom v zemi (Tāne Mahuta). Stáří strom je odhadováno na 1250-2500 let a jeho název označuje Maorského boha boha lesů a ptáků (Tāne). Úplně mi to připomíná návštěvu amerického národního parku Sequioa.

 

Tokatoka Lookout se nachází kousek od místa, kde jsme přespávali, tak se vydáváme nahoru. Cesta je strmá, ale o to rychlej jsme nahoře. Další podobnou vyhlídkou v okolí je Maungaraho Rock, ale vzhledem k tomu, že už jsme zvládli jeden výhled, vítězí naše lenost a nahoru nejdeme.

 

Muriwai Beach
Západní pobřeží jsme projeli celkem rychle, protože jsme spěchali zpět do Aucklandu, kde jsme měli nějaké zařizování. Zastavili jsme se tedy “jen” na Muriwai Beach, kde jsme si v klidu odpočinuli a prošli si cestičku rezervací, kde sídlí mořští ptáci jménem Gannet.

 

Okolí Piha Beach

Piha Beach

Máme tak trochu smůlu, protože v parku Waitekere Ranges je většina stezek zavřených kvůli ochraně stromů Kauri. Musíme si tedy procházku k místním vodopádům nechat na jindy. Naštěstí ale Piha pláž není zavřená, tak doháníme nachozené kilometry v okolí pláže. Uprostřed pláže se dá vyjít na Lion Rock, odkud je výhled na obě strany pláže, další skvělý výhled je pak z okolních skal na jih od pláže.

 

 

24,761 Comments