fbpx
Tenerife

Tenerife – Úvod

Pokud se nemůžete rozhodnout, kam na dovolenou, Tenerife je jasnou volbou. Ne každý ostrov Vám nabídne moře, husté lesy, měsíční krajinu a hory na jednom místě. Další výhodou je, že Tenerife můžete navštívit celoročně. Na Tenerife jsem strávila 15 dní i s cestou. Teplota u moře se pohybuje kolem krásných 20 stupňů, což sice není na dlouhé koupání, ale na tůry úplně ideální. Srážky jsou v tomto období sice nejvyšší z celého roku, ale pokud si naplánujete výlety v závislosti na počasí, nemusíte se této informace obávat. Sever ostrova býva deštivější, naopak na jihu ostrova očekávejte sluníčko a dlouhé pláže.

Naší cestu na Tenerife jsme si rozvrhli na dvě části. První část pobytu jsme bydleli v krásném, historickém městečku na severu ostrova Icod de los Vinos, na druhou část pobytu jsme se přesunuli na jiho-východ ostrova do Punta Prieta.

Během návštěvy na Tenerife jsme navšívili ty největší atrakce, jako je město Puerto de la Cruz, zábavný park s kosatkami Loro park, nádherný přírodní park Anaga, nebo vrchol Pico del Teide a další.

 

Náš itinerář byl následující:

Den 1. jsme ve večerních hodinách přiletěli na Tenerife a ubytovali se. Na ostrově je naštěstí vše celkem blízko, protože přes celé západní pobřeží vede dálnice, kterou se rychle dostanete ze severu na jih.

Den 2. jsme zvádli Garachico – nádherné historické městečko kousek od Icod de los Vinos, dále jsme šli nádhernou procházkou z Playa de Los Barqueros na Plaza de la Arena – přibližně 5 km round trip, také jsme stihli Chinyero (Valle de Arriba), což jsou nádherná lávová pole. Bohužel nás ale navigace nasměrovala z druhé strany (ze severu), tak jsme oficiální Chyniero museli dát později ještě jednou. A nakonec jsme si nechali nádherný západ slunce na Punto de Teno, což je nejzápadnější výběžek ostrova.

Den 3. jsme si nechali celý na Loro Parque, který je proslulý svojí show s kosatkami a delfíny a jak už název napovídá, je plný papoušků.

Den 4. jsme navštívili centrum Puerto de la Cruz. Konkrétně Lago Martiánez, Bateria de Santa Barbara, parque de Taoro, odkud je krásný výhled na město a cestou z města nezapomeňte navštívit Il Gelato Puro, kde mají skvělou zmrzlinu za přijatelné ceny. Dalšími místy, co jsme navštivili a stály za to byly: Sortija Park, Playa Los Patos a Playa De Los Roques, kde jsou v zátoce dva obrovské tyčící se kameny a jeden je dokonce vydlabaný 🙂 Na večer jsme stihli ještě krásné městečko La Orotava, kdy během adventu jsou betlémy na každém rohu. Hlavně pohyblivý betlém na radnici města byl nádherný, nebo na hlavním naměstíčku betlém v životní velikosti….

Den 5. jsme si dali soutěsku Masca, o které se říká, že kdo nebyl v Masce, nebyl na Tenerife. Cesta nám zabrala nějaké 3-4 hodinky, ale dole na pláži jsme vydrželi další 3 hodiny.

Den 6. jsme navštívili Botanickou zahradu v Puerto de la Cruz a projeli vyhlášenou silnici TF-24, která vede přes nejvyšší vrcholky Tenerife od východu na západ. Cestou jsme se kochali výhledy na celý ostrov, ale i ostatní Kanárské ostrovy, které občas vykoukly z mlhy na obzoru.

Den 7. jsme se vydali do parku Anaga, který se rozkládá na východní části ostrova. Mirador Pico del Inglés míjíte hned při vjezdu do parku a pokud máte štěstí na počasí, vidíte odtud nádherná zalesněná údolí na východní straně. Krátkou procházkou jsme došli z Chinamada k vyhlídce: Mirador Aguaide (přibližně 3 km roundtrip). A na závěr jsme šli nádhernou procházkou z vesnice Benijo k Roque de Anaga. Nestihli jsme celý trail, který má kolem 10 km, ale i tak jsme si užili nádherné výhledy na Roque de Anaga. My nakonec stihli 5,5 km roundtrip a bohatě nám to stačilo.

Den 8. jsme se v Icod de los Vinos šli podívat na nejznámější strom na celém Tenerife Drago Milenario (ale protože je strom v parku, do kterého je placený vstup, stačilo nám se jen podívat z vedlejšího parku přes plot (u kostela Iglesia Mayor de San Marcos). Pak už jsme přejižděli na druhé ubytování. Cestou jsme zvládli kousek procházky k Finca Guerges (cca 8 km), což je nádherný trail nad soutěskou Maska. Bohužel nás ale čas tlačil, tak jsme nedošli až na konec. Cestou jsme se ještě zastavili na Playa de la Américas, což je nejvyhlášenější pláž plná lidí a obchůdků se suvenýry.

Den 9. jsme si zajistili vstup do Barranco del Inferno, což je krásná, přibližně 3 hodinová procházka soutěskou, kde na konci na Váš čeká malinkatý vodopád. Pak už jsme si našli příjemnou pláž na koupání Playa de los Cristianos, kde jsme strávili ještě pár dalších chvil.

Den 10 jsme sjeli do Puertito de Güímar, což je krásné přístavní městečkou s klidnou promenádou a možností koupání přímo v centru. Hned vedle jsou Malpaís de Güímar, lávová pole, která stékala do oceánu. Na večer jsme si nechali Pyramidy v Güímaru, které jsme ale viděli jen přes plot (celkem nám to stačilo 🙂 ).

Den 11. jsme si nemohli nechat ujít horskou vesničku Vilaflor, odkud vede trail ke geologickému útvaru Paisaje Lunar. Následovala návštěva El Médano, které je známé pro dobré podmínky pro surfing a kiting a vše jsme završili západem slunce na Playa de La Tejita.

Den 12. Jsme plánovali Pico del Teide, ale bohužel nám zastavili lanovku kvůli špatným povětrnostním podmínkám. Vydali jsme se tedy na krátkou procházku (cca 1,5 h) kolem Roques de García a na Samara volcano v národním paru Chyniero.

Den 13. jsme odpočívali v Puertito Del Güímar a odpoledne jsme se vydali opět k Pico del Teide a povedlo se nám zdolat vrchol.

Den 14. jsme zvolili jako odpočinkový a strávili ho na Playa El Duque.

Den 15. jsme brzy ráno odjeli na letiště.

 

Na následující mapě jsou vidět vytipovaná místa, která jsme chtěli původně navštívit.


 

Tipy:

  • Nezapomeňte si užít výborné, čerstvé rybičky z místních restaurací a dejte si výborné Barraquito coffee, což je káva s kondenzovaným mlékem, a likérem. Mňamka.
  • Byl by hřích neprojet ostrov autem. Zarezervujte si proto dopředu auto, půjčovné není až tak drahé a auto si můžete vyzvednout přímo na letišti, takže se nemusíte nikam dopravovat. Na doporučení kamarádů jsme auto bookovali přes: https://autoreisen.com/car-hire/car-hire.php.
  • Ubytování jsme řešili skrz Booking.com. Vše je jednoduché a spolehlivé. V případě nutnosti řešení nějakého incidentu je možné se kdykoliv obrátit na zákaznický servis.
  • Pokud se plánujete na Tenerife koupat, určitě doporuči využít pláže na jiho-západě ostrova, kde je tepleji a méně fouká vítr.

 

26,613 Comments