fbpx
Britská Kolumbie a Alberta,  Kanada,  Okruh Kanada a USA

Vancouver Island

Vancouver Island se nachází na západ od města Vancouver a nabízí nekonečná pobřeží, husté lesy a rozmanitou faunu. Na ostrově Vancouver také nalezneme hlavní město Britské Kolumbie, Victoria. Náš den ve Victoria vypadal následovně:

 

Victoria

Jako první se ve městě vydáváme k základně Kanadského námořnictva, kde z dálky sledujeme velké vojenské lodě.  Další zastávkou je muzeum, které je volně přístupné veřejnosti. První část muzea je všeobecně o místech 20. století, na kterých Kanadská vojska působila. Druhá část už se týká samotného námořnictva. Tou nás provází pán, který kdysi působil v Kanadské armádě. Z okna muzea, ze kterého je skvěle vidět do samotného přístavu, nám také ukazuje obrovskou černou ponorku, která je stále v provozu.

 

Butchers Garden

Po prohlídce muzea se už vydáváme směr Butchers garden, kde mají být nádherné, rozkvetlé zahrady. Bohužel ale v souvislosti s tím je nadsazené vstupné. Projíždíme tedy jen kolem hlavní brány, otáčíme se a jedeme dál do Butterfly garden. Tam nás čeká nejdřív prohlídka hmyzáků, takže poznávám kudlanku, strašilky, pakobylky, švábíky a další havěť, pak vstupujeme do samotného skleníku s motýly. Skleník je plný tropických rostlin a kolem létají kromě motýlků také dva papoušci, procházejí se dva plameňáci, ve vodě kromě rybiček jsou želvičky a vedle těch jsou zase pořádné suchozemské želvy. No proste džungle. Ve vitríně můžeme sledovat motýly, jak se klubou, v jiné už vylíhnuté Atlasy, v  další zase sledujeme žabičky. No prostě nádhera.

Následuje krátká zastávku u hradu, který bohužel naše hrady připomíná jen hodně z dálky. Je celý z betonu, ze stropních konstrukcí čouhají dráty a vše to podtrhují plastová okna (bohužel jsem si zapomněla poznamenat název, abychom tam příště znovu nejeli 🙂 ).

Centrum Victoria jsme si nechali na pozdní odpoledne, abychom ji viděli i za tmy, kdy se rozsvěcuje budova parlamentu. Parkujeme kousek od Parlamentu a pokračujeme k Fisherman’s Wharf. Snažíme dojít až na samotný západ města, abychom viděli západ slunce, bohužel jej ale přes budovy nevidíme, tak se vracíme zpátky. Město už je krásně rozsvícené a my se zastavujeme na místě, odkud je krásně vidět celá zátoka a zvednutý most, který vede přes jedno z ramen zátoky. Pak už zase pádíme zpět k autu.

 

Cesta do Tofina

Z Victoria do Tofina jsme zvolili delší cestu podél pobřeží a nakonec jsme udělali dobře, protože výhledy na západní pobřeží jsou nádherné. Kromě majáku zastavujeme na Sombrio Beach trail headspace, ale jdeme stěží 1 km. Přes zavěšenou lávku procházíme dál lesem až k pobřeží, kde sedáme a jen se kocháme rozbouřeným mořem.

 

Tofino a okolí

Wild trail se nachází v Pacific Rim National park reserve. Procházka vede lesem podél pobřeží, odkud je skvělý výhled na moře, jehož vlny se tříští o kamenité pobřeží. V jednom místě se dá sejít i na klidnou plážičku. Zase máme štěstí na počasí, je nádherně teplo. Druhá část trilu vede o pár zátok dál. Přejíždíme proto autem, abychom si celkem 8 km trail zkrátili.

Na Rocky bluffs jdeme blíž k moři. Šplháme přes skály až na úroveň, kde na nás voda z moře stříká a pokoušíme o hezké fotky pobřeží. Cestou ještě obdivujeme jezírka ve skalách, která jsou plná zelených řas, ve kterých se schovávají prazvláštní pidi stvoření. Cool!

Za projití stojí i Rainforest trail, který vede po lávkách nad kořeny obrovských stromů. Celý trail je rozdělený na dvě části, každá po cca jednom kilometru. Je to tam jak v pohádce. Všechno kolem je zelené, stromy jsou porostlé mechem a pod nohama nám protékají potůčky vody.

Jako poslední se stavujeme na vyhlášené pláži, ke které vede Tonquin beach trail. Je to krátký trail lesem, na konci kterého nás čekala klidná pláž s výhledem na menší ostrůvek kousek od pláže. Na romantickou procházku ideální.

 

Válečné muzeum v Courtenay

Kdo by to byl řekl, že budeme nadšení z válečného muzea. V Kanadě jsou velmi časté buď to muzea související s válečnou tématikou, nebo s letectvím. Toto muzeum je velmi dobrou zastávkou na dlouhé cestě na sever ostrova.

 

Elk falls u Campbell river

Tato procházka zabere přibližně 3 hodiny a dorazíte k nádhernému vodopádu, nad kterým se nachází lanový most. Cesta vede lesem do kopce, případně se dá zkrátit po silnici.

 

Strathcona provincial park
Protože máme na Strathcona provintial park celý den, rozhodujeme se využít této možnosti a volíme variantu celodenního trailu k Landscape lake, ke kterému vede Elk river trail. Trail je dlouhý 22 km a převýšení má cca 1600 m. Začíná pozvolným stoupáním lesní cestou a po cca 2 km se objevuje řeka, která vytéká z jezera, ke kterému směřujeme. Hurá 🙂

No, když nás všichni varovali, že v Kanadě bude sníh, říkali jsme: jojo, to už jsme slyšeli. To jsme ale nečekali, že se budeme brodit sněhem po kolena a někteří místy až po zadek, což při mojí, nebo Přítelovo výšce je vážně hluboko. Z toho se pak btw pěkně blbě vylézá.

Nakonec trail vzdáváme v cca 2/3 délky, protože přes sníh se v teniskách chodí opravdu špatně. Sice jsme až k jezírku nedošli, zato jsme se prošli nádhernou přírodou, brodili potokem, sněhem, potkali pár veverek, viděli vodopád, vyzkoušeli filtr na vodu z potoka a snědli pořádnou svačinu, co jsme táhli s sebou. Takže to byl nakonec velmi vydařený den.


Tipy: 

  • V Tofino jsme přespávali v campu Bella pacifica campground, který se nachází hned vedle pláže, takže celý večer posloucháte burácející moře. Pecka 🙂

16,709 Comments