fbpx
Centrální a severocentrální provincie (Kandy),  Srí Lanka

Polonnaruwa a okolí

Tour de Polonnaruwa

Polonnaruwa

Po Kandy vyrážíme na sever do krásného, historického města Polonnaruwa, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho historie sahá do 11-12. století, kdy bylo město hlavním městem Srí Lanky a centrem královské rodiny. Dnes je město hlavním centrem Severocentrální provincie. V současné době je toto město centrem turistického ruchu. V centru města se rozkládají rozsáhlé ruiny bývalého království, které lákají turisty nejvíce. 

Za pár dolarů se zde dá půjčit šrot (echm. kolo), na kterém se dají objet všechny památky ve městě.  Jsou rozeseté opravdu po celém městě, takže bez kola, případně tuk tuku nemáte šanci všechno za jeden den vidět. My najezdili za ten den téměř 15 km a stejnak jsme nejvzdálenější památky nestihli…

 

Kandulla a Minneria NP

Tyto dva národní parky nabízí turistům možnost vidět stáda divokých slonů, buvolů, ptáčků, nebo třeba krokodýlů. Pokud se pohybujete v okolí Polonnaruwy, tak si určitě udělejte zajížďku i sem.

A náš příběh? Poprvé zde narážíme na místní mentalitu a klasický přístup k turistům. Sice jsem u místních uhádala lepší cenu za Jeep a že si koupím lístek do NP sama, takže z toho nebude další přirážka, ale i tak jsem cenu za Jeep přešvihla o minimálně 10 dolarů. K tomu všemu jsme nejeli do Minneria NP, jak nám tvrdili, ale do Kandulla NP, což jsem samořejmě zjistila až podle GPS v telefonu. Po konci smlouvání jsme se dostali na polovinu původní ceny, což nás ale těšilo… Nakonec jsme ale viděli slony, tak 70 kousků, buvoly, krávy, plno barevných ptáčků a lišku s několika pávama ve volné přírodě.

 

Sigiriya

Ještě ten samý den stíháme navštívit Sigiriya (v překladu Lví skála), které je také na seznamu světového dědictví UNESCO. Dle archeologických

Sigiriya

vykopávek sahá historie Sigiriya do 5. století našeho letopočtu, kdy se na vrcholu hory nacházel palácový komplex.

Vstupné je sice na českého turistu dost drahé (30 dolarů), ale když už tu jsme, tak si nemůžeme nechat výšlap ujít. Pokud nechcete jít na hlavní Sigiriyu, je možnost jít na tzv. malou Sigiriyu (jinak také Pidurangala), která je hned vedle hlavní a vstupné je pouze symbolické.

Doporučuje se plánovat výšlap na skálu v ranních hodinách, kdy ještě tolik nepaří sluníčko, nám se ale nevešla do plánu, proto jsme vyrazili těsně před západem sluníčka a za tmy sešli dolů.

 

Dambulla a jeskynní chrámy

I přes to, že se jeskynní chrámy v Dambulle nacházejí na vrcholu kopce, kam si musíte dojít po mnoha schodech (cesta nahoru trvá přibližně 15 minut), už samotný vstup od silnice je nepřehlédnutelný. Hned vedle oficiální stezky se totiž nachází 30 m zlatý Buddha. Pod sochou zlatého Buddhy je potřeba koupit vstupenku, která stojí Rs. 1500, což vychází na necelých 500 korun.

Samotný chrám tvoří 5 jeskynní, které jsou vymalované Buddhistickými motivy a všude, kam se podíváte se nacházejí Buddhovy sošky. Celkem jich je prý 151 a výhled z vrcholku na okolní zarostlá údolí je nádherný.

 


Tipy:

  • Na Sigiriyu jděte po ránu, kdy ještě není takové horko. Výšlap je celkem náročný.

 

Pár odkazů:

  • Dambula: http://travelinfosrilanka.com/dambulla-cave-temple/

9,514 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.