fbpx
Edinburgh a okolí,  Skotsko,  Stirling a okolí

Stirling

Hrad Stirling

Hrad Stirling

Hrad Stirling patří mezi nejvýznamnější hrady ve Skotsku, jak z hlediska historie, tak i architektury. Hrad se nachází v centru města na skále nazvané Castle Hill a je ze tří stran obklopený prudkým srázem, což z něj dělá nedobytnou pevnost. Většina staveb na hradě je datována do 15. a 16. století, první osidlování ale proběhlo už kolem 7. století. První písemná zmínka pochází z roku 1110, kdy zde král Alexander I. založil kapli. Hrad byl v minulosti využívaný nejenom jako sídlo královské rodiny, nebo místo pro korunovaci (roku 1543 zde byla korunována Marie Stuartovna), ale také jako kasárny, nebo vězení.

Hrad byl v minulosti několikrát obléhán, obzvláště v době války o Skotskou nezávislost (13.-14. století), nebo naposledy v roce 1746, během Jakobitského povstání, pod vedením Karla Eduarda Stuarta, známého jako Bonnie Prince Charlie, který se ucházel o trůn Anglie, Skotska a Irska. 

 

Okolí hradu

Kousek od hradu se zastavujeme u bývalé žaláře (Old Town Jail) a na místním hřbitově u Holy Rude, odkud je moc hezký výhled na hrad a historické budovy v centru.

Poté míříme přes historické centrum k Old Stirling Bridge, který je na půli cesty mezi Stirling Castle a The National Wallace Monument. Most se nachází na místě, kde proběhla jedna z prvních bitev o skotskou nezávislost (11.9.1297). Skotové pod vedením Williama Wallace a Andrew Moraye zde zvítězily nad britskými jednotkami i přes to, že jejich armáda byla početně i kvalitou vybavení velmi znevýhodněna.

 

Wallace Monument a okolí

tento monument byl navržený Skotským architektem J. T. Rochead a postavený mezi léty 1861-1869. Monument má připomínat hrdinu Skotska, který stál za významnými bitvami o Skotskou nezávislost ve 12. století, mimo jiné i za bitvou u Stirling Bridge.

Z Monumentu máme nádherný výhled na Stirling a okolí, my ale máme ještě vyšší cíl a to je vyhlídka z okolních kopců na celé údolí. Vydáváme se proto směrem k Cauldhame, odkud vidíme celou zátoku, jak se klikatí směrem na východ k moři. Teprve teď odcházíme s dobrým pocitem, že jsme viděli to, co jsme očekávali a za tmy se vracíme zpátky na ubytování.
 

16,821 Comments